Dita e madhe e Dreiser, kineze në pishinë, Li në gjimnastikë

Tokio (Associated Press) -Caleb Drexel fitoi medaljen e tij të parë të artë individuale, gratë kineze përfunduan një garë stafetash rekord, dhe Sunisa Lee e Shteteve të Bashkuara fitoi medaljen e artë të gjithanshme të grave në gjimnastikë.
Pasi aksioni më i madh ditor në ditën e 6 -të të Lojërave Olimpike të Tokios u zhvillua në pishinë, Li shkëlqeu në gjimnastikën e mbrëmjes, dhe shoku i skuadrës Simone Byers shikonte nga tribunat.
Lee u bë gruaja e pestë amerikane radhazi që fitoi Kampionatin Olimpik të Grave në të Gjithë. Në një finale të shkëlqyer dhe konkurruese, ajo mundi Rebeca Andrade (Rebeca Andrade) nga Brazili.
Rezultati i përgjithshëm i Lee prej 57.433 pikë është i mjaftueshëm për të kapërcyer Andrade. Braziliani fitoi medaljen e parë të gjimnastikës gjithëpërfshirëse për një atlet të Amerikës Latine, por humbi medaljen e artë kur doli jashtë kufijve dy herë në garën e saj në fushë.
Gjimnastja ruse Angelina Melnikova fitoi medaljen e bronzit dy ditë pasi çoi Republikën e Kinës në medaljen e artë në finalen e ekipit.
Drexel, pasardhësi i Michael Phelps i Shteteve të Bashkuara, fitoi stilin e lirë 100 metra me një rekord olimpik prej 47.02 sekonda-vetëm një e gjashta përpara kampionit në fuqi të Australisë, Kyle Chalmers. Kjo i lejoi atij të fitonte medaljen e katërt të artë në karrierën e tij. Tre të mëparshmet ishin garat e stafetave.
“Veryshtë shumë ndryshe. Unë mendoj se mendova se do të ishte, thjesht nuk dua ta pranoj, "tha ai. “Muchshtë shumë më e vështirë. Duhet të mbështetesh tek vetja, askush nuk mund të të shpëtojë. "
Ndeshja më dramatike e ditës ishte ajo që Kina vendosi një rekord botëror në stafetën e stilit të lirë të grave 4x200m, gjë që befasoi Shtetet e Bashkuara dhe Australinë.
Katie Ledecky zuri vendin e tretë si stafetë për ekipin amerikan, gati 2 sekonda prapa ekipit kinez dhe pas ekipit australian.
Ledecky tejkaloi Leah Neale të Australisë dhe ngushtoi hendekun me lojtarin kinez Li Bingjie, por në fund nuk arriti ta kapë atë.
Li preku topin në një rekord botëror prej 7 minutash dhe 40.33 sekonda. Ajo gjithashtu vendosi një rekord olimpik për fitimin e kampionatit 200 metra flutur para garës stafetë.
"Derisa të përfundoja 200 goditje fluturash, trajneri ynë më tha," Ju jeni në një garë stafetë ", nuk e dija që po e bëja këtë," tha ajo përmes një përkthyesi. "Unë as nuk di të notoj 200 metra, megjithëse kam cilësinë dhe nivelin e stërvitjes 200 metra."
Amerikanët fituan medaljen e argjendtë me 7: 40.73, ndërsa Australia fitoi medaljen e bronzit me 7: 41.29. Të tre fituesit e medaljeve thyen rekordin botëror 7: 41.50 të vendosur nga australianët në Kampionatin Botëror 2019.
Serbi numër një mposhti lojtarin e tij të preferuar japonez Kei Nishikori 6-2 dhe 6-0 për të hyrë në gjysmëfinale dhe për të zgjatur ofertën e tij për Gold Slam.
Steffi Graf në 1988 ishte tenistja e vetme që fitoi të katër ngjarjet e Grand Slam dhe medaljet e arta olimpike në të njëjtin vit kalendarik.
Djokovic ka fituar Australian Open, French Open dhe Wimbledon këtë vit, dhe ka nevojë për kampionin olimpik të Tokios dhe trofeun US Open për të përfunduar Golden Slam.
Në konkurrencën e grave, Belinda Bencic e Zvicrës, e renditur e 12 -ta, dhe Markta vondrosova e Republikës Çeke në finalen e French Open 2019 do të takohen në ndeshjen e medaljes së artë.
Bencic mundi lojtaren kazake Elena Lebakina 7-6 (2), 4-6, 6-3. Në raundin e tretë, von Drusova, e cila eliminoi Naomi Osaka, mundi 6-3, 6-1. Fara e katërt ukrainase Elena Svitolina.
Austriaku Sepp Straka kapi 4 zogj në gjashtë vrimat e fundit dhe gjuajti 63, 8 nën të njëjtin nivel, duke udhëhequr Jazz Thai Thai Watananon në raundin e parë të golfit për burra. Kallam.
Thomas Peters i Belgjikës u rendit i pari në medaljen e bronztë të Rio de Janeiro pesë vjet më parë. Ai qëlloi 30 dhe 65 në anën e pasme nëntë vrima.
Meksiku Carlos Ortiz (Carlos Ortiz) gjithashtu arriti 65 pikë në fushë në kushte ideale të shënimit, aq primitiv sa lojtarët fillimisht arritën pa terren, sepse është mbyllur për dy muaj.
Kampioni amerikan i qemerit me shtizë, Sam Kendricks (Sam Kendricks) do të humbasë Olimpiadën pasi rezultoi pozitiv për COVID-19.
Babai i Kendricks postoi në mediat sociale se djali i tij nuk kishte simptoma, por iu tha se ai ishte testuar pozitivisht ndërsa ishte në Tokio dhe u largua nga konkurrenca.
Komiteti Olimpik Amerikan dhe Komiteti Paralimpik konfirmuan lajmin dhe deklaruan se Kendricks ishte izoluar në një hotel.
Kendricks fitoi medaljen e bronztë në Lojërat Olimpike 2016 dhe fitoi medaljen e artë në dy Kampionatet e fundit Botërore. Ai mban rekordin amerikan prej 19 këmbë 10.5 inç (6.06 metra).
Menjëherë pasi u njoftua se Kendricks kishte rezultuar pozitiv, një tjetër kërcimtar, Argjentinasi Germán Chiaraviglio, tha se ai ishte gjithashtu jashtë lojës sepse testoi pozitiv.
Megjithëse Hachimura kontribuoi me 34 pikë, ekipi japonez fitoi kampionatin olimpik të basketbollit për meshkuj për herë të parë në 45 vjet, por ai përsëri dështoi.
Luka Doncic shënoi 25 pikë, 7 kërcime dhe 7 asistime në një tjetër shfaqje mbresëlënëse në 26 minuta. Zoran Dragiç shënoi 24 pikë dhe Sllovenia shënoi 116 në Lojërat Olimpike të Tokios. -81 Japonia e mposhtur mbetet e pamposhtur.
Lojtarët amerikanë të volejbollit në plazh Kelly Klaas dhe Sarah Sponsil mundën Keninë në vetëm 25 minuta, loja më e shpejtë e grave që nga Olimpiada që miratoi formatin aktual.
Dyshja amerikane mundi Brackcides Khadambi dhe Gaudencia Makokha 21-8 dhe 21-6 për të rritur rezultatin në 2-0 dhe pothuajse me siguri të marrë një vend në raundin e 16-të me nokaut.
Kjo lojë është loja më e shpejtë që kur FIVB miratoi shënimin e tubimeve dhe sistemi më i mirë nga tre në 2002.
Fituan gjithashtu amerikanët Phil Dalhausser dhe Nick Lucena. Ata mundën argjentinasit Julian Azaad dhe Nicolas Capogrosso 21-19, 18-21, 15-6, duke e rritur rezultatin në 2-1 në raundin e parë. Kjo është një gjë e mirë për të paktën një lojë tjetër në Tokio.

Koha e postimit: Korrik-30-2021